Luther G Palmer
York Rite College  No.123

Atlanta, Georgia

 

Fraternal Greetings and
Welcome to
Our Official Home Page
Pre.Em. Jan M. Giddens, OPC
Governor 2022-2023
Assemblies – Fifth Thursdays at 7:30 P.M.,
Atlanta Masonic Center York Rite Room,
1690 Peachtree Rd NW, Atlanta, GA 30309
Secretary: C. Danny Wofford, OPC
251 Cedar Grove Church Rd.
Winder, GA 30680-4835 Phone: (678)-963-8487
Email: dwoffor@gmail.com

OFFICERS 2022-2023
Preeminent Governor Jan M. Giddens, OPC
Deputy Governor Floyd E. Edmondson, OPC
Chancellor Keith Hales
Treasurer Joe E. Turner, PG, OPC
Secretary C. Danny Wofford, OPC
Primate Edgar M. Land
Preceptor Stephen C. Higgins
Seneschal Edward Barclay
Marshal Hugh Watson, OPC
Sentinel Robert R. Cordle

PAST GOVERNORS
88-89 J. BENNY ALLEN *
89-90 WILLIAM M. HUTCHESON *
90-91 JOSEPH P. SUTILES *
91-92 RUFUS R. WHITE *
92-93 EDWARD HELTON *
93-94 TED HOLT HENDON *
94-95 JOHN S. PERRY *
95-96 WILFORD H. HALL *
96-97 EARL D. HARRIS *
97-98 LAWRENCE E. ANDERSON (WD)
98-99 REED S. BRITT JR. *
99-00 RUBEN MARTINEZ *

00-01 JAMES E. UNDERWOOD
01-02 BOBBY J. TOWNSEND *
02-03 C. DANNY WOFFORD
03-04 W. LARRY HICKS *
04-05 WAYNE H. GARRETT
05-06 GRADY T. BOZEMAN *
06-07 J. ED JENNINGS, JR.
07-08 WILLIAM D. MILES *
08-09 KENNETH W. WHITE *
09-10 PHILLIP H. FLOYD *
10-11 GLENN R. WEBER
11-12 JOE E. TURNER
12-13 CARL M. HYDE
13-14 JAMES TIMOTHY INGRAM
14-15 LLOYD D. CALDWELL
15-16 JAMES T. FARMER *
16-17 JOE R. BUSH
17-18 MARK A. BRADLEY
18-19 VAN SCOTT MCGEE
19-20 JOHNIE M. GARMON
20-21 LARRY C. BENNETT, OPC
21-22 LLOYD J. LEINBAUGH, OPC

REGENT EMERITUS 1988
JOHN BENNY ALLEN *

ASSOCIATE REGENTS
LARRY C. BENNETT (2017)
THOMAS L. BLANTON (2004)
MARK ANTHONY BRADLEY (2010)
REED S. BRITT, JR. (1995) *
JOE R. BUSH (2011)
JOSEPH WILKS BROOKS (2008) *
DAVID L. CANADAY (1998)
LLOYD D. CALDWELL (2011)
WILLIAM E. CANTRELL (2006)
LANIER SAXON DASHER, JR. (2010)
JAMES T. FARMER (2012) *
PHILLIP H. FLOYD (2003) *

JOHNIE M. GARMON (2015)
WAYNE H. GARRETT (2000)J. TIMOTHY INGRAM (2004)
LLOYD J. LEINBAUGH (2016)
CLYDE E. GRIFFIN (1998)
WILFORD H. HALL (1996) *
ALBERT W. HEAD (2006) *
EDWARD HELTON (1995)
W. LARRY HICKS (1997) *
JEFF W. HODGES, JR. (2004) *
WILLIAM M. HUTCHESON (1990) *
J. ED JENNINGS, JR. (2000)
MARK S. JOHNSON (2019)
CARL M. HYDE (2006)
ANDRE E. LOVAS (2000)
RUBEN MARTINEZ (2002)

12-13 CARL M. HYDE *
13-14 JAMES TIMOTHY INGRAM
14-15 LLOYD D. CALDWELL *
15-16 JAMES T. FARMER *
16-17 JOE R. BUSH
17-18 MARK A. BRADLEY
18-19 VAN s. MCGEE
19-20 JOHNIE M. GARMON
20-21 LARRY C. BENNETT
21-22 LLOYD J. LEINBAUGH

OPERATED AND MAINTAINED
BY DAN PUSHEE
kych52fl@gmail.com